Była pandemia, są nowe strachy
Skutki pandemii ustępują. Firmy przemysłowe stoją teraz przed wyzwaniem, jak poradzić sobie z inflacją, rosnącymi cenami surowców i półproduktów, paliw i energii.
Polski przemysł radzi sobie zaskakująco dobrze. Najnowsze dane rynkowe pokazują, że sektor notuje wzrosty. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu wzrosła o 9,8 proc. wobec tego samego okresu poprzedniego roku. Również w porównaniu z sierpniem 2022 r. rozwój wyniósł 9,8 proc. Kołem zamachowym przemysłu było przetwórstwo, gdzie produkcja wzrosła o 11 proc. w stosunku do września 2021 r. Z kolei produkcja energii oraz gazu, ciepła i ciepłej wody we wrześniu zmalała o 3,7 proc. rok do roku. Dane GUS pokazują, że najszybciej rośnie sprzedaż w branżach nastawionych na eksport. Produkcja samochodów i naczep podskoczyła o 46,5 proc. rok do roku, maszyn i urządzeń o 26,1 proc., pozostałego sprzętu transportowego o 19,2 proc., a urządzeń elektrycznych o 17,9 proc. Maleje m.in. produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 9,7 proc. – oraz mebli – o 7,5 proc.
Polepszyła się też sytuacja finansowa firm przemysłowych. Widać to także w najświeższych danych Krajowego Rejestru Długów, do których dotarła „Rzeczpospolita”. Okazuje się, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta