Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osoba niewidoma nie wykona każdej pracy

03 listopada 2022 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

Dyrektywa dopuszcza odmienne traktowanie, gdy ze względu na rodzaj działalności zawodowej lub warunki jej wykonywania dane cechy są istotnym i determinującym wymogiem zawodowym. Ten wymóg musi być jednak proporcjonalny.

Sprawa C-824/19 pochodzi z  Bułgarii. Powódka to osoba niewidoma od urodzenia. Ukończyła studia prawnicze, a później pracowała w  strukturach Unii Europejskiej zajmując się sprawami osób niewidomych. W 2014 r. została ławnikiem w sądzie miejskim w Sofii. 25 marca 2015 r. została zaprzysiężona przed tym sądem. Jednak przez ponad rok nie została wyznaczona do rozpoznawania żadnej sprawy.

W związku z tym zwróciła się do komisji ds. ochrony przed dyskryminacją. Podnosiła, że sędzia, która miała z nią bezpośrednio współpracować, nie dopuszcza jej do uczestnictwa w żadnym postępowaniu karnym. Zarzuciła też prezesowej sądu, że nie uwzględniła wniosku o przydzielenie jej do innego sędziego.

Motywy sędziów, dla których nie dopuszczali oni ławniczki do udziału w sprawach, nie są odpowiednio czytelnie przytoczone w wyroku. Niemniej jednak należy sądzić, że sprowadzały się one do podniesienia, iż powódka w oparciu o przepisy bułgarskiej ustawy antydyskryminacyjnej powinna być potraktowana odmiennie niż inni ławnicy w związku z niepełnosprawnością. Innymi słowy – odmienne traktowanie nie byłoby w takim przypadku dyskryminacją, byłoby legalnie uzasadnione.

Powodem ograniczenia

Z przytoczonej szczątkowo argumentacji obu sędzin wynika, że ich zdaniem kobieta powinna być potraktowana odmiennie ze względu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12411

Wydanie: 12411

Spis treści

Reklama

Zamów abonament