Jak zazielenia się oferta banków
Ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko, m.in. w zakresie emisji CO2, oznacza, że banki z czasem całkowicie zrezygnują z finansowania inwestycji stojących w sprzeczności z unijną polityką klimatyczną.
Realizacja Europejskiego Zielonego Ładu nabiera rozpędu i wiele wskazuje na to, że wojna w Ukrainie nie zatrzyma tego trendu – wręcz przeciwnie, wywołany przez rosyjską agresję kryzys energetyczny prawdopodobnie przyspieszy starania państw i przedsiębiorstw w budowaniu niezależnej energetycznie i neutralnej klimatycznie Unii Europejskiej. Powodzenie tych ambitnych planów nie będzie jednak możliwe bez znaczącego zaangażowania sektora finansowego.
W stronę neutralności klimatycznej
Istotnym elementem trwających zmian jest rozwój sprawozdawczości pozafinansowej. Banki same są przedmiotem regulacji w tym zakresie – jako przedsiębiorstwa są zobowiązane do publikowania informacji na temat podejmowanych aktywności w obszarze zrównoważonego rozwoju i ich efektów.
Naturalne, nie tylko w tym kontekście, jest ich dążenie do ograniczania negatywnego wpływu na otoczenie. Większość banków już teraz intensywnie pracuje nad własną zieloną transformacją. Widać to w publicznych deklaracjach czy ogłaszanych przez poszczególne instytucje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta