Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Workation, czyli nowa odmiana pracy zdalnej

03 listopada 2022 | Kadry i Płace | Dagmara Leonik Jolanta Jakóbczyk Michal Włodarczyk

Mimo że Polacy mogą swobodnie przemieszczać się po innych państwach unijnych i wykonywać w nich obowiązki zawodowe bez pozwolenia na pracę, taka praca zdalna nie jest całkowicie pozbawiona ryzyk prawnych. Tym większe są one w sytuacji, gdy pracownik wyjechał do kraju spoza Unii Europejskiej.

Pandemia COVID-19 całkowicie zmieniła zawodowe standardy. Praca zdalna stała się codziennością i nawet obecnie, gdy nie ma już lockdownu, chętnie korzystamy z takiej formy świadczenia obowiązków służbowych.

Początkowo, zmuszeni pandemiczną rzeczywistością, pracownicy wykonywali pracę głównie z domu. Z czasem, gdy obostrzenia w podróżowaniu stały się mniej rygorystyczne, wiele osób zamiast z domu, zapragnęło świadczyć pracę z bardziej odległych miejsc.

Ostatnio trendem, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pracowników, jest tzw. workation. Nazwa wywodzi się z połączenia dwóch angielskich słów – work (praca) i vacation (wakacje) i w potocznym rozumieniu oznacza łączenie obowiązków służbowych z wakacjami. W praktyce jest to forma pracy zdalnej, podczas której pracownik przebywa w ciekawym miejscu, w którym po „zamknięciu komputera” może korzystać z typowo wakacyjnych przyjemności. Taka forma pracy jest dla wielu osób niewątpliwie atrakcyjna. Kto nie chciałby przed pracą wykąpać się w morzu lub jeziorze, podczas przerwy lunchowej zjeść świeżo złowioną rybę na plaży lub po pracy udać się na trekking po okolicznych szlakach górskich? Czy jednak pracodawcy, zgadzając się na wyjazd pracownika za granicę, są świadomi wszystkich ryzyk z tym związanych?

Trendy na rynku pracy

W ostatnim czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12411

Wydanie: 12411

Spis treści

Reklama

Zamów abonament