Urzędnik nie musi mieć pewności
Uzasadnione przypuszczenie nadużycia prawa zachodzi, jeżeli w oparciu o obiektywne przesłanki fiskus powziął przypuszczenie, że taka sytuacja mogłaby wystąpić w stosunku do elementów stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego z wniosku o wydanie interpretacji.
Spór w sprawie dotyczył odmowy wydana interpretacji indywidualnej. Z wnioskiem wystąpiła gmina, która chciała się upewnić co do prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją inwestycji.
A chodziło o dzierżawę infrastruktury wodnokanalizacyjnej ze stosunkowo niskim czynszem. Opisana sytuacja wzbudziła podejrzenia urzędników, którzy w kwietniu 2022 r. postanowili zasięgnąć opinii Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Zapytali czy w zakresie elementów przedstawionych przez gminę istnieje uzasadnione przypuszczenie, że mogą one stanowić nadużycie prawa z art. 5 ust. 5 ustawy o VAT. Gdy KAS potwierdził te obawy urzędnicy odmówili interpretacji.
Fiskus wskazał na fakt pobierania czynszu na bardzo niskim poziomie tj. 14 tys. zł netto rocznie od dzierżawy całej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej - w tym od nowo wybudowanej. I tłumaczył, że przy wartości nakładów na poziomie 2,3 mln zł i jednoczesnej relacji rocznego czynszu do poniesionych nakładów, która nie przekroczy 1 proc., jego zdaniem są uzasadnione wątpliwości co do prawdziwej natury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta