Zwolnienia przedmiotowe od podatku od spadków i darowizn
W orzecznictwie rozważana była kwalifikacji przypadków otrzymania przez obdarowanych darowizny w formie gotówki do rąk własnych, którzy następnie sami dokonywali wpłat z tego tytułu na swoje rachunki bankowe.
W ustawie z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (DzU z 2021 r., poz. 1043 t.j. ze zm.; dalej: upsd) ustawodawca w art. 4 wprowadził instytucję zwolnienia przedmiotowego od podatku od spadków i darowizn.
Należy pamiętać, że zwolnienia i ulgi w systemie podatkowym stanowią wyjątek od zasady powszechności opodatkowania, a milczenie ustawodawcy co do objęcia zwolnieniem od podatku określonego stanu faktycznego powoduje konieczność uznania, że takiego zwolnienia nie ma (wyrok NSA z 5 marca 1999 r., sygn. III SA 5009/98).
Zawarte w art. 4 ust. 1 pkt 1 upsd zwolnienie od podatku ma charakter warunkowy i przysługuje wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie wszystkie wymienione w nim warunki, tj.: następuje nabycie gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, w wyniku tego nabycia zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, powierzchnia utworzonego lub powiększonego gospodarstwa rolnego nie będzie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha, gospodarstwo utworzone lub powiększone będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej pięciu lat od dnia nabycia, zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie (wyrok WSA w Poznaniu z 9 marca 2022 r., sygn. I SA/Po 1078/21).
Gospodarstwo rolne
Jak już wskazano, zwolnienie zawarte w tym przepisie ma charakter...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta