Jak badać doświadczenie zdobyte w ramach konsorcjum
W orzecznictwie nie jest kwestionowany pogląd, iż łączenie zdolności członków konsorcjum nie może następować w sposób dowolny. Liczy się bowiem rola, jaką członek grupy odegra przy realizacji zamówienia.
Jednym z nowych, przewidzianych ustawą z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej pzp) rozwiązań, to oświadczenie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, o którym mowa w art. 117 ust. 4 pzp. Jest to dodatkowy, składany wyłącznie przez tzw. konsorcjum dokument, precyzujący podział zadań przy realizacji zamówienia pomiędzy jego członkami.
Wskazanie reguł
Nie budzi wątpliwości, iż wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia i wówczas regulacje dotyczące pojedynczego wykonawcy stosuje się odpowiednio do współwykonawców (art. 58 ust. 1 i 5 pzp). Precyzując w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia swoje wymagania w przedmiocie spełniania warunków udziału w postępowaniu, zamawiający wskazuje wedle jakich reguł będzie je weryfikował. Ocena zdolności grupy wykonawców – według przyjętych zasad (formułowanych wszak dla pojedynczych wykonawców) nie zawsze jednak jest adekwatna. Dlatego też art. 117 pzp stanowi upoważnienie dla zamawiającego do konkretyzowania sposobu spełniania przez konsorcjum warunków udziału w postępowaniu (art. 117 ust. 1 pzp) oraz wprowadza reguły określające, jak współwykonawcy mają wykazać spełnianie poszczególnych warunków udziału dotyczących uprawnień do prowadzenia określonej działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta