Jak przetrwać szok energetyczny
Dostosowanie do szoku energetycznego to priorytet dla Niemiec i Europy Środkowej. Nowa geografia dostaw gazu będzie w dużym stopniu kształtować niemiecką politykę zagraniczną.
Niemcy i kraje Europy Środkowo-Wschodniej doświadczają od początku wojny nadzwyczajnego szoku energetycznego. W ciągu sześciu miesięcy ich najważniejszy dostawca gazu ziemnego, Rosja, niemal całkowicie odciął dostawy. Gaz odgrywał kluczową rolę w bilansie energetycznym regionu, zapewniając ponad 20 proc. energii. Analitycy finansowi przewidują obecnie, że jego ceny w Europie w ciągu najbliższej dekady będą znacząco wyższe niż w Stanach Zjednoczonych i w porównaniu z okresem przedwojennym.
Odpowiedź na rosyjski szantaż
To „uzbrajanie” energii przez Rosję spotkało się w dużej mierze ze stanowczą odpowiedzią i z nielicznymi wyjątkami region nie poddał się rosyjskiemu szantażowi. Trwa masowe dostosowanie systemu energetycznego. Z perspektywy makroekonomicznej szok cenowy oznacza ogromne pogorszenie warunków handlowych Unii Europejskiej i Niemiec. Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących UE przekształciła się w deficyt po raz pierwszy od 2008 r., ponieważ Europa musiała importować energię po znacznie wyższych cenach, a kursy jej walut osłabły.
W Europie Środkowej i Wschodniej działa wielu producentów gazochłonnych towarów, którzy zostali poważnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta