Błąd urzędnika skarbówki nie może szkodzić podatnikowi
W interesie publicznym nie leży ukrywanie i maskowanie wad związanych z prawidłowym określeniem zobowiązania podatkowego w decyzji organu pierwszej instancji.
Polski fiskus co roku wydaje tysiące decyzji podatkowych. Większość z nich jest potem kwestionowana przez podatników, a wiele z nich po kontroli sądów administracyjnych trafia do kosza. O tym, o czym muszą pamiętać urzędnicy, żeby tak się nie stało, przypomniał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 listopada 2022 r.
Sporny CIT
Sprawa dotyczyła rozliczenia CIT od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2014 r. spółki zajmującej się głównie oprogramowaniem komputerowym. A jej problemy zaczęły się, gdy kontrolerzy zakwestionowali kilkanaście faktur zakupowych wystawionych przez dwóch kontrahentów, które miały nie odzwierciedlać rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Konsekwencją tego miałoby być zawyżenie kosztów podatkowych, których wyrzucenie z rozliczeń spółki zaowocowało określeniem zobowiązania w pierwszej instancji na 199 299 zł.
Spółka odwołała się od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta