W obliczeniach bierze się pod uwagę również straty z lat ubiegłych
Przy ustalaniu daniny solidarnościowej należy stosować wszystkie przepisy – w tym również te dotyczące straty – a nie wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne i kwot wymienionych w art. 30f ust. 5 ustawy o PIT.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 22 listopada 2022 r. (I SA/Po 454/22).
Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej. Z członkostwa w niej osiąga opodatkowane liniowo przychody z działalności gospodarczej. Proporcjonalnie do prawa udziału w zyskach, w latach 2019–2020 podatnik rozpoznał straty podatkowe, a w roku 2021 osiągnął dochód . Zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy ustalając wysokość podstawy obliczenia daniny solidarnościowej w roku kalendarzowym, może uwzględnić dochody i kwoty pomniejszające te dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej – w tym straty z lat poprzednich – wykazywane w zeznaniu PIT-36L, z którego dane uwzględniane są przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny.
Podatnik stanął na stanowisku, że przy obliczaniu daniny solidarnościowej może uwzględnić dochody i kwoty, które je pomniejszają. Jego zdaniem, skoro podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowią m.in. przepisy art. 30c ustawy o PIT, to dochód można obniżyć o wysokość straty z lat ubiegłych. Dyrektor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta