Dobrowolna składka ZUS ratunkiem dla biznesu
Obecny system ubezpieczeń społecznych jest niespójny i niesprawiedliwy. A wysoka ryczałtowa składka w 2023 r. będzie dobijać zwłaszcza mały i średni biznes – uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Rok 2022 nie był najlepszy dla polskiej gospodarki. Odbił się na kondycji biznesu?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od branży. Te, które były miesiącami zamknięte, m.in. gastronomia, hotelarze, turystyka, targi, branża konferencyjna, a także fitness czy rozrywka, do dzisiaj odczuwają to dotkliwie. Nie wszyscy wiedzą, że mimo iż te firmy były zamknięte do połowy 2021 r., tzw. tarcza branżowa obowiązywała tylko do 30 kwietnia 2021 r., a finansową można było rozliczać do 31 marca 2021 r. Co gorsza, prowadzona jest narracja, że przedsiębiorcy brali pieniądze, a ciągle są niezadowoleni. Po pierwsze rekompensaty za zamknięcie to nie łaska, a obowiązek. Po drugie pieniędzy za kwiecień, maj i czerwiec do dzisiaj nie ma.
Jest szansa, że będą?
Obawiam się, że nie. Zwracałem się do Ministerstwa Rozwoju w tej sprawie i początkowo otrzymałem potwierdzenie na piśmie, że trwają prace nad tym, żeby przedsiębiorcom umożliwić wypłatę pieniędzy za okres do końca faktycznego obowiązywania lockdownu. Niestety na jesieni okazało się, że zmieniono decyzję. Prace nad rozporządzeniem zostały przerwane i rekompensat z tarczy branżowej zamknięte firmy za maj i czerwiec nie otrzymały. Podobnie jest z tarczą finansową. W tym przypadku problem dotyczy większych firm, które uzyskane środki mogły rozliczać za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta