Nie płacisz na czasz, dolicz odsetki
Podatnik musi się liczyć z konsekwencjami. Zapłata zaliczki na podatek po terminie lub w niewłaściwej wysokości skutkuje koniecznością naliczenia odsetek od zaległości podatkowej.
Jak wskazują przepisy, odsetki powinny być naliczane od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku, aż do złożenia zeznania podatkowego lub upływu terminu do jego złożenia. Bez znaczenia pozostaje to, czy zaległość podatkowa zostanie uregulowana przed złożeniem zeznania.
Zgodnie z art. 51 § 2 ordynacji podatkowej, za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek, w tym również zaliczkę, o której mowa w art. 23a, lub ratę podatku.
Na podstawie art. 53 § 1 ordynacji podatkowej, od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Przepis § 1 stosuje się również do nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek w części przekraczającej wysokość podatku należnego za okres rozliczeniowy (art. 53 § 2 ordynacji podatkowej). W przypadku zatem, gdy zaległość dotycząca zaliczki nie przekracza nadpłaty podatku, nie nalicza się odsetek za zwłokę.
Kto i jak wylicza
Odsetki za zwłokę nalicza podatnik, płatnik, inkasent, następca prawny lub osoba trzecia odpowiadająca za zaległości podatkowe, z zastrzeżeniem art. 53a, art. 62 § 4, art. 66 § 5, art. 67a § 1 pkt 1 lub 2 i art. 76a § 1 (art. 53 § 2 ordynacji podatkowej).
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 53 § 4 ordynacji podatkowej, odsetki za zwłokę naliczane są od dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta