Preferencje dla rodziców: osoba samotnie wychowująca i ulga na dziecko
Dzięki rozliczeniu jako samotny ojciec lub matka kwota wolna od podatku, wynosząca 30 tys. zł, jest realizowana dwukrotnie. Z kolei to, jak dużo uda się odliczyć w związku z wychowywaniem dzieci, zależy od tego, ile ich mamy.
Przepisy dotyczące rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko były jednymi z tych, które zmieniały się dwukrotnie w trakcie 2022 roku w związku z modyfikacjami w zakresie Polskiego Ładu.
Pierwotne brzmienie przepisów zakładało zniesienie możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem i zastąpienie tego sposobu poprzez ulgę dla samotnie wychowującego rodzica w wysokości 1500 zł. Niemniej, w toku kolejnych prac nad przepisami Polskiego Ładu odstąpiono od tej zmiany i przywrócono możliwość rozliczenia się wspólnie z dzieckiem przez samotnych rodziców.
Kto może
Osoba, która chce się rozliczać jako samotnie wychowująca dziecko musi spełnić kilka warunków, żeby z tej preferencji skorzystać.
Po pierwsze, ten sposób rozliczenia dotyczy rodzica lub opiekuna prawnego, który jest:
∑ panną lub kawalerem;
∑ wdową lub wdowcem;
∑ rozwódką lub rozwodnikiem;
∑ osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów;
∑ osobą, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Z tej preferencji opodatkowania nie może skorzystać ta osoba, która wychowuje wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym przynajmniej jedno dziecko, w tym również, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta