Pracownicy nadal są zaangażowani, lecz coraz bardziej przemęczeni
Krajowych pracodawców ominęły nękające Zachód problemy związane najpierw z wielką, a ostatnio z cichą rezygnacją. Jednak powinien ich zaniepokoić widoczny w badaniach spadek nastrojów i wydajności pracujących Polaków.
Do niedawna polscy pracownicy wypadali w badaniach zaangażowania znacznie poniżej średniej w Europie i na świecie. Jednak w zeszłym roku ten trend uległ zmianie.
Wprawdzie w badaniu firmy doradczej Kincentric globalny odsetek zaangażowanych pracowników (66 proc.) był pod koniec 2022 r. nadal spory wyższy niż w Polsce, ale już w Europie zatrzymał się dokładnie na tym samym poziomie, jak u nas (53 proc.).
Co więcej, w I kwartale zeszłego roku Polacy po raz pierwszy wykazali się większym zaangażowaniem w pracę niż ogół Europejczyków, choć nie był to efekt wzrostu tego wskaźnika nad Wisłą, a jego wyraźnego spadku w zachodniej Europie.
Wojenna mobilizacja
Po okresie great resignation – widocznej głównie w USA – fali odejść z pracy, zachodnie firmy narzekają teraz na zjawisko quiet quitting, cichej rezygnacji, czyli sprzeciwu wobec kultu pracy i kultury poświęcania się dla firmy. To zjawisko skutkowało w zeszłym roku spadkiem globalnego wskaźnika zaangażowania z 68 do 66 proc.
Magdalena Warzybok, dyrektor zarządzająca Kincentric Poland, zwraca uwagę, że po raz pierwszy od dłuższego czasu wynik cyklicznych badań dla Polski nie jest zgodny z trendami w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta