Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czeka nas rewolucja w kontrolach celno-skarbowych

17 kwietnia 2023 | Podatki i księgowość | Dawid Zarębski

Od 1 lipca 2023 r. właściwym do rozpatrzenia odwołania od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego będzie dyrektor izby administracji skarbowej właściwy ze względu na siedzibę danego naczelnika, który wydał decyzję. To fundamentalna zmiana obowiązującej od 2017 r. procedury odwoławczej.

Minęło sześć lat od wprowadzonej w 2017 r. gruntownej reformy administracji skarbowej. Reformie organów podatkowych towarzyszyło pojawienie się nowej procedury kontrolnej służącej m.in. weryfikowaniu przestrzegania przepisów prawa podatkowego, tj. kontroli celno-skarbowej. 

Spore kontrowersje

Uprzednio, do końca lutego 2017 r. odwołania w sprawach podatkowych zarówno od decyzji wydawanych przez naczelników urzędów skarbowych, jak i dyrektorów urzędów kontroli skarbowej rozpatrywali co do zasady dyrektorzy izb skarbowych. Z początkiem marca 2017 r. wprowadzono do ordynacji podatkowej regulację, mocą której przyjęto niedewolutywność odwołania od decyzji wydanych przez naczelnika urzędu celno-skarbowego. Oznaczało to, że ten sam organ, który wydał decyzję w I instancji, rozpoznaje odwołania od decyzji wydanej w toku postępowania podatkowego prowadzonego po przeprowadzeniu kontroli celno-skarbowej, w której sporządzono wynik kontroli. Rezygnacja z dewolutywnego odwołania w zakresie spraw rozstrzyganych decyzjami podatkowymi przez naczelników urzędów celno-skarbowych budziła spore kontrowersje.

Z uzasadnienia do projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej wynikało, że rozwiązanie polegające na tym, iż odwołanie do tego naczelnika urzędu celno-skarbowego, który wydał decyzję, wydaje się zasadne ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12548

Wydanie: 12548

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament