Nie wszystkie wydatki mogą być kosztami finansowania dłużnego
Przepis art. 15c ust. 12 ustawy o CIT nie ma zastosowania do leasingu operacyjnego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 marca 2023 r. (II FSK 1956/20).
Podatnik będący spółką z o.o. zajmuje się dystrybucją materiałów wykorzystywanych do komunikacji wizualnej. Spółka korzysta z samochodów na podstawie umów leasingu, zawartych dla każdego samochodu z osobna. Umowy te spełniają definicję leasingu operacyjnego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.
Spółka zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej i zapytała, czy powinna zaliczać do kosztów finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 ustawy o CIT jakąkolwiek część raty leasingowej z tytułu leasingu operacyjnego. Sama twierdziła, że nie powinna zaliczać.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Dyrektor KIS stwierdził, że z racji tego, iż spółka jest stroną umowy leasingu operacyjnego, powinna stosować ograniczenia z art. 15c ust. 12 ustawy o CIT w odniesieniu do opłat związanych z użytkowaniem samochodów. Stwierdził, iż uznanie, że powyższy artykuł odnosi się wyłącznie do leasingu finansowego, byłoby sprzeczne z ustawą, ale także zasadą równości podmiotów wobec prawa, dlatego zaznaczył,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta