Czasami warto się poskarżyć
Po zakończeniu postępowania odwoławczego przed organem administracji publicznej w terminie 30 dni od doręczenia aktu administracyjnego przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Skarga jest obwarowana wymaganiami formalnymi zawartymi w ustawie prawo postępowania przed sądami administracyjnymi (dalej: P.p.s.a.) Skuteczne wniesienie skargi inicjuje rozpoczęcie postępowania sądowoadministracyjnego.
Wyczerpanie środków zaskarżenia
Zgodnie z art. 52 § 1 P.p.s.a. skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator, rzecznik praw obywatelskich lub rzecznik praw dziecka.
Przez pojęcie wyczerpania środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia. O spełnieniu tego warunku można mówić po rozpoznaniu wniesionego środka zaskarżenia (np. odwołanie od decyzji administracyjnej, zażalenie, ponaglenie) przez właściwy organ administracji publicznej. W terminie tym mieszczą się dwa elementy, czyli wniesienie środka zaskarżenia oraz zakończenie postępowania w formie wydania aktu administracyjnego. Wniesienie skargi do sądu administracyjnego powinno być poprzedzone nie tylko wniesieniem właściwego środka zaskarżenia od decyzji organu pierwszej instancji, lecz również zakończeniem postępowania administracyjnego przed organem drugiej instancji poprzez wydanie rozstrzygnięcia. Ma to wyeliminować dwutorowość środków zaskarżenia oraz zbieg...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta