Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasada ograniczenia szkody w orzecznictwie TSUE

18 kwietnia 2023 | Rzecz o prawie | Bartosz Miąskiewicz

Odszkodowanie nie zawsze przysługuje w pełnej wysokości.

Zasada ograniczenia ma znaczenie w sprawach odszkodowawczych i sprowadza się do konieczności ustalenia przez sąd, czy poszkodowany w obliczu szkody był bierny i czy aktywnie działał, by ją ograniczyć. Zasada ta została wykształcona przede wszystkim na gruncie często podejmowanego przez TSUE zagadnienia odpowiedzialności państwa za szkody związane z naruszeniem prawa Unii, polegającym na przykład na spóźnionej implementacji.

Jej znaczenie jest jednak znacznie szersze.

Szczególna ranga

W sprawach połączonych C-104/89 i C-37/90 (Mulder), Trybunał rozpatrywał przypadek producentów mleka, którzy na skutek wadliwych przepisów zostali czasowo pozbawieni możliwości wykonywania swojej działalności i czerpania z niej dochodu.

TSUE uznał, że należne im odszkodowanie powinno być pomniejszone o dochód, który mogliby uzyskać, gdyby rozsądnie zaangażowali się w tym czasie w innego rodzaju działalność. Wskazał też, że ewentualnych strat związanych z tą działalnością zastępczą nie można było przypisać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12549

Wydanie: 12549

Spis treści
Zamów abonament