Praca z sieci nie tylko dla specjalisty, ale i robotnika
Portale rekrutacyjne przyciągają co miesiąc ok. 14 mln użytkowników – o ponad milion więcej niż przed pandemią, pomimo malejącej liczby osób w wieku produkcyjnym.
W lutym tego roku prawie 61 proc. Polaków, którzy myśleli o zmianie pracy lub obawiali się jej utraty, aktywnie szukało nowego pracodawcy. To ponadtrzykrotnie większy odsetek niż latem 2019 r., kilka miesięcy przed wybuchem pandemii, gdy mniej popularne były też portale rekrutacyjne. Wtedy korzystała z nich nieco ponad połowa badanych pracowników, podczas gdy obecnie już 64 proc., a wśród osób w wieku 25–44 lata ten odsetek zbliża się do 70 proc.
Rosnąca popularność rekrutacji online potwierdzają wyniki badania Mediapanel Gemius/PBI, które „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza. W lutym i w marcu 2023 r. portale z ofertami pracy (licząc też LinkedIn, który intensywnie rozwija usługi rekrutacyjne) miały ok. 14 mln użytkowników, a więc o ponad milion więcej niż w marcu 2019 r.
Wpływ wirusa
– Jest to przejaw długookresowego trendu, który mocniej zaznaczył się w czasie pandemii, w wyniku przyspieszenia zmian technologicznych – ocenia Robert Pater, profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, który wraz z Biurem Inwestycji i Cykli Ekonomicznych opracowuje Barometr Rynku Ofert Pracy publikowanych w internecie i bada liczbę ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta