Bezcenne bezpieczeństwo
Temat stawek wynagrodzeń pełnomocników za sprawy z urzędu wraca jak bumerang.
Radcowie prawni zadbają, by ten bumerang nie upadł, dopóki stawki nie osiągną godnej, równoważnej stawkom wynagrodzeń z wyboru wysokości. Niezmiennie przypominamy Ministerstwu Sprawiedliwości o sprawiedliwości w tej sprawie. To ważne, bo godne stawki wynagrodzeń pełnomocników zabezpieczają przede wszystkim najbardziej potrzebujących pomocy obywateli naszego państwa.
Sprawy w Trybunale
W najbliższych dniach w Trybunale Konstytucyjnym będą rozpoznane dwie radcowskie skargi dotyczące stawek wynagrodzenia z urzędu (SK 85/22 i SK 53/22). To kolejny etap publicznej, trwającej już od lat debaty. Wprowadzone na początku lat dwutysięcznych stawki nie były w żaden sposób waloryzowane przez 13 lat. W jakimś stopniu urealniono je w 2015 r., po czym po około roku zostały znowu znacząco zmniejszone. Wróciliśmy więc praktycznie do punktu wyjścia. Punktu, w którym zdarza się, że pełnomocnik za prowadzenie przez kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat, sprawy z urzędu o przywrócenie władzy rodzicielskiej otrzymuje 120 złotych, a sprawy o zabezpieczenie spadku – 60 zł. To oczywiście skrajne, ale wcale nie tak rzadkie przykłady. Rzecz nie tylko w zbyt niskiej wysokości stawek minimalnych, ale także uzusu sądów, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta