Czy Polska staje się środkowoeuropejskim centrum innowacji?
Zagraniczne firmy mogą liczyć na szereg zachęt do prowadzenia działalności w naszym kraju. Mogą mieć one formę bezpośredniego dofinansowania np. grantów przydzielanych z Polskiego Funduszu Rozwoju, albo dopłat z programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki.
Negatywne informacje spływające z globalnych rynków, dane dotyczące wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego do tej pory nie zniechęcają wielu globalnych podmiotów do podjęcia decyzji o inwestycjach w innowacje w Polsce. Poniżej prezentujemy pierwszy z serii trzech artykułów poruszających zagadnienia inwestowania w innowacje na terenie naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem możliwych do uzyskania zachęt i ulg podatkowych.
Inwestycje w innowacje
Jak podała w styczniu Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), rok 2022 okazał się rekordowy. Przy wsparciu PAIH, zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce aż 3,7 mld złotych. Oznacza to wzrost względem roku poprzedniego o 5,71 proc. i aż o 37,04 proc. względem roku 2020. Oprócz wartości rośnie też liczba projektów – w roku 2022 pozytywną decyzję inwestycyjną uzyskało 126 z nich, co oznacza wzrost o około 20 proc. względem roku poprzedniego. Spośród sześciu największych sektorów inwestycyjnych, trzy z nich stanowią sektory które należy uznać za innowacyjne, tj.: BSS (Business Support Systems) IT, B+R oraz e-mobility. Najwięcej projektów dotyczyło branży BSS-IT, zaś kwotowo największym sektorem było e-mobility. Według podawanych danych, inwestycje rozpoczęte w 2022 r. mają zaowocować powstaniem około 14 tysięcy miejsc pracy. Ze względu na nacisk na innowacyjność inwestycji, wiele z nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta