Rezygnacja z wykupu leasingowanego pojazdu jest usługą
Wypłata premii pieniężnej na rzecz leasingobiorcy tytułem nieskorzystania przez niego z prawa wykupu leasingowanego samochodu jest wynagrodzeniem za usługę opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, od której przysługuje prawo odliczenia VAT naliczonego.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 września 2022 r. (0114-KDIP4-2.4012.377.2022.1.MC).
Spółka będąca czynnym podatnikiem VAT wskazała, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczyła usługi leasingu operacyjnego i finansowego oraz najmu długoterminowego głównie na rzecz przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT. Oprócz standardowych postanowień umownych w kontraktach znajdowały się również klauzule, w świetle których leasingobiorca po zakończeniu podstawowego okresu leasingu był uprawniony do wykupu pojazdu po bardzo okazyjnej cenie (zazwyczaj niższej niż jego wartość rynkowa). Skorzystanie z prawa wykupu wymagało wcześniejszego zgłoszenia woli nabycia pojazdu po zakończeniu okresu leasingu. Ze względów biznesowych spółka postanowiła podjąć działania zmierzające do zwiększenia liczby pojazdów, które po zakończeniu umowy miały pozostawać własnością spółki. W tym celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta