Dyrektor KIS żyje we własnej rzeczywistości prawnej
Od pewnego czasu Krajowa Informacja Skarbowa odmawia wydania interpretacji, gdy we wniosku podatnik pyta, czy aktywność jego firmy stanowi działalność B+R w rozumieniu przepisów o PIT/CIT. Zdaniem sądów praktyka ta jest nieuzasadniona.
Z praktycznego punktu widzenia w zakresie ochrony podatnika i realizacji zasady pewności prawa jedną z najważniejszych instytucji podatkowych jest niewątpliwie indywidualna interpretacja podatkowa. O jej znaczeniu przesądza nie tylko wysoki poziom pewności, który podatnikom, płatnikom i inkasentom daje zastosowanie się do niej, ale także stosunkowa łatwość i niski koszt jej uzyskania.
Kłopotliwa definicja
Analiza aktywności interpretacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej może jednak nasunąć wniosek, że istnieje jeden szczególny obszar, w których przepisy rozdziału 1a ordynacji podatkowej tracą swoją moc obowiązującą, a podstawowe zasady prawa podatkowego nie sięgają. Obszarem tym jest ustawowa definicja działalności badawczo-rozwojowej. Definicja ta jest od wielu lat tożsama na gruncie CIT i PIT, do końca września 2018 r. funkcjonowała bezpośrednio w samych ustawach o CIT i o PIT, a od 1 października 2018 r. zamieszczona jest w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, do której oba z ww. aktów prawnych odsyłają wprost w swoich słowniczkach.
Interpretacje indywidualne w tym zakresie od 2016 r. cieszyły się popularnością szczególnie wśród podatników zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, a w kolejnych latach także np. z opodatkowania IP Box, co absolutnie nie powinno dziwić, gdy weźmie się pod uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta