Niektóre mieszkania nadal można amortyzować
Fiskus zgodził się na ujęcie w kosztach podatkowych odpisów od lokali mieszkalnych i niemieszkalnych nabytych przed 1 stycznia 2022 r., jeśli znajdują się w jednym budynku.
Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.
Polski Ład zmienił zasady
Od stycznia 2022 r. nie można uwzględniać w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych służących prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 22c pkt 2 ustawy o PIT amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawione albo wynajmowane na podstawie umowy. Są to środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.
Przykład
W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca Andrzej Nowak wynajmuje lokale mieszkalne i użytkowe znajdujące się w tym samym budynku. Lokale te zostały nabyte przed 1 stycznia 2022 r. i wtedy zaczęły być wynajmowane.W momencie rozpoczęcia wynajmu lokale mieszkalne i użytkowe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i zaczęły być amortyzowane. Zgodnie ze stanowiskiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta