Koniec z zabezpieczaniem dodatkowych zobowiązań VAT na majątku podatników
Sankcja VAT nie mieści się w definicji zobowiązania podatkowego, a przez to nie może stanowić przedmiotu zabezpieczenia.
Budząca już od dawna wątpliwości praktyka organów podatkowych w zakresie wydawania decyzji o zabezpieczeniu zobowiązań podatkowych w odniesieniu do sankcji VAT została ukrócona. 29 maja 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę (I FPS 1/23), zgodnie z którą przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 112c ustawy o VAT.
Czego dotyczy uchwała
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygał w sprawie dotyczącej podatnika, wobec którego organ prowadzi kontrolę celno-skarbową w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług. W związku z ustaleniami prowadzonej kontroli wydana została decyzja, w której organ określił podatnikowi przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego oraz – przed wydaniem decyzji ustalającej – przybliżone kwoty dodatkowego zobowiązania podatkowego w VAT. Podstawą prawną wydanej decyzji był art. 33 § 1 ordynacji podatkowej.
Podatnik złożył odwołanie od decyzji pierwszoinstancyjnej, w następstwie czego organ odwoławczy utrzymał zaskarżone rozstrzygnięcie w mocy. Następnie podatnik wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W ocenie WSA skarga zasługiwała na uwzględnienie w części dotyczącej zasadności określenia skarżącej przybliżonych kwot dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 100 proc. Organ nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta