Koniec okresów przejściowych
Wchodzi w życie nowa umowa ADR 2023–2025 dotycząca przewozów materiałów niebezpiecznych.
Umowa ADR to międzynarodowe porozumienie dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych (ADR), z języka angielskiego: The European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road, czyli takich, które ze względu na swoje właściwości lub sposób opakowania mogą stanowić zagrożenie podczas transportu – dla środowiska, ludzi, mienia czy bezpieczeństwa. Są to m.in. substancje żrące, trujące, wybuchowe, zapalne, zakaźne, promieniotwórcze itp. w postaci stałej, ciekłej czy nawet gazowej.
Umowa ADR została podpisana 30 września 1957 roku w Genewie, a Polska ratyfikowała ją w 1975 roku. Od tego momentu zobowiązała się do respektowania zapisów w niej wskazanych. Składa się z części głównej, gdzie znajdują się zapisy określające stosunki prawne między stronami procesu takiego przewozu oraz z załączników A i B, które to z kolei zawierają przepisy regulujące warunki przewozu poszczególnych towarów niebezpiecznych w transporcie drogowym.
Co warto podkreślić, transport drogowy nie jest jedyny, który umożliwia przewóz materiałów niebezpiecznych, ale ze względu na swoją specyfikę, tj. natężenie ruchu drogowego, stan technicznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta