Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadłość banku zmienia sytuację kredytobiorcy

25 lipca 2023 | Prawo co dnia | Patryk Filipiak Rafał Kowalczyk

Osoby posiadające kredyt frankowy w Getin Noble Bank nie mogą już występować do sądu o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Mogą jednak żądać zapłaty z tytułu nadpłaty ponad udostępniony kapitał w trybie zgłoszenia jej syndykowi – wskazują prawnicy.

Od momentu ogłoszenia upadłości Getin Noble Bank kredytobiorcy posiadający kredyt frankowy zadają sobie pytanie, co powinni teraz zrobić? Z dniem 20 lipca 2023 r. ich sytuacja diametralnie się zmieniła, ponieważ nie mogą już występować na drogę sądową w związku z nieważnością umowy kredytu frankowego. W przekazach medialnych mnożą się pytania i wątpliwości prawne. Tymczasem rozważne zaplanowanie działań w toku postępowania upadłościowego banku może pomóc zminimalizować negatywne skutki upadłości.

Aby pomóc kredytobiorcom Getin Noble Banku odnaleźć się w nowej sytuacji prawnej, publikujemy odpowiedzi na zasadnicze pytania związane z ich pozycją w postępowaniu upadłościowym banku.

Co powinien zrobić kredytobiorca w razie ogłoszenia upadłości banku?

∑ kredytobiorca powinien zgłosić swoją wierzytelność z tytułu zwrotu wszystkich świadczeń spełnionych w wykonaniu nieważnej umowy kredytowej do syndyka (art. 236 ust. 1 i nast. p.u.)

∑ zgłoszenie wierzytelności jest konieczne także wtedy, gdy kredytobiorca pozwał bank o zwrot świadczeń jeszcze przed ogłoszeniem upadłości banku (sam pozew nie jest wystarczający)

Jakie są konsekwencji braku zgłoszenia wierzytelności?

∑ kredytobiorca nie będzie uczestnikiem postępowania upadłościowego i nie otrzyma zaspokojenia swojej wierzytelności z majątku banku

∑...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12630

Wydanie: 12630

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament