Wyborcze podpowiedzi biznesu dla polityków
Postulaty przedsiębiorców, którzy stanowią aż 14 proc. wyborców, dotyczą podatków i stabilności prawa, rynku pracy, edukacji czy zdrowia. Na ich spełnieniu skorzystają wszyscy, nie tylko biznes.
Będę rozmawiał z rzemieślnikiem, który po 40 latach chce zamknąć piekarnię – mówi Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, sam rzemieślnik z 50-letnim doświadczeniem, ekonomista, prof. SGH.
– Państwo potrzebuje produkcji, usług, pracy. Dlatego ważne jest, by istniały warunki, które nie blokują działalności gospodarczej. Najpoważniejszymi problemami dla mikrofirm są: rosnące koszty, biurokracja i sukcesja. Firmy rodzinne, w tym rzemieślnicze, to prywatna własność, ale dobro narodowe – podkreśla Klimek.
Przy rosnących cenach surowców i mediów kolejnym kosztem jest rosnąca płaca minimalna. – Większość rzemieślników to nie są krezusi – konstatuje.
Stabilne prawo
Większość organizacji biznesowych przygotowała postulaty związane z wyborami. Znajdziemy wśród nich dziedziny, w które politycy nie powinni się wtrącać, oraz takie, które wymagają ich uwagi. Ale na początku każdej z list jest stabilne prawo i prosty, zrozumiały system podatkowy.
– Przedsiębiorcy oczekują od przyszłego rządu stabilności przepisów prawa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta