Płace niższe od innych branż
Stają produkcje filmów, przekładane są premiery, stacje telewizyjne zmieniają jesienną ramówkę, bledną festiwale.
Wpływy z pierwszego weekendu „Barbie” Grety Gerwig i „Oppenheimera” Christophera Nolana, czyli ponad pół miliarda z kin na świecie, tylko na chwilę przyćmił trwający od 2 maja strajk scenarzystów i aktorów, którzy dołączyli do protestu dwa tygodnie temu.
Z perspektywy widza strajk aktorów wydaje się paranoją. Można przeczytać o Tomie Cruisie, który zarobił w ostatnim roku 100 mln dol., a Dwayne Johnson („Szybcy i wściekli”) – 270 mln. Ale Gildia Aktorów Ekranowych liczy 120 tys. członków. 90 proc. z nich pracuje za darmowe stawki, dorabia i nie wiąże końca z końcem.
Jak podaje amerykańskie Biuro Statystyki Pracy, średnie wynagrodzenie aktora w Kalifornii w 2022 r. wyniosło 27,73 dol. za godzinę, o 5 dol. mniej, niż wynosi średnia w sektorze prywatnym. Poważne problemy stwarza pojawienie się sztucznej inteligencji i kwestia wykorzystywania wizerunków wykonawców. Gwiazdy lojalnie się ze wszystkimi solidaryzują, odmawiając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta