Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wspierać transformację cyfrową przedsiębiorstw

31 lipca 2023 | Podatki i księgowość | Błażej Czajkowski

Obszarem, który jest wspomagany i dotowany w obecnej perspektywie finansowej, jest szeroko rozumiana automatyzacja, cyfryzacja i transformacja firm wykorzystująca rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego.

Polscy przedsiębiorcy, którzy historycznie interesowali się wykorzystaniem dofinansowań z funduszy UE, przekonywali się, że wiodącym wątkiem, który chętnie wspierany jest dotacjami, jest wątek prac badawczo-rozwojowych i innowacji. Niemal w każdym instrumencie wsparcia – pomijając te nastawione na aspekty środowiskowe i energetyczne – mieliśmy do czynienia albo z wymogiem posiadania wyników prac badawczo-rozwojowych, albo z planami na ich realizację, albo z tworzeniem zaplecza badawczego, albo z promowaniem innowacji będących wynikiem prac B+R za granicą.

Nowe obszary pomocowe

Dziś wątek ten wciąż pozostaje jednym z głównych obszarów wspieranych dotacjami bezpośrednimi czy też poprzez wykorzystanie ulg podatkowych. Obok niego jednak klaruje się zupełnie nowy obszar, który chętnie jest wspierany i dotowany w obecnej perspektywie finansowej. Chodzi tu o szeroko rozumianą automatyzację, cyfryzację i transformację firm w kierunku tak zwanego Przemysłu 4.0, w szczególności zaś transformację wykorzystującą rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego. Przyjrzyjmy się kilku najciekawszym instrumentom wsparcia z tego zakresu.

Fundusze europejskie dla Polski Wschodniej

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) przewidziano instrument dotacyjny, który ma za zadanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12635

Wydanie: 12635

Spis treści

Zamów abonament