Fiskus kontroluje ulgi i inne preferencje
Nowelizacja przepisów, która weszła w życie 1 lipca ub.r., przywróciła zlikwidowaną przez Polski Ład ulgę dla osób samotnie wychowujących dzieci. Zmieniono jednak jej zasady.
∑ Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie małej gastronomii i wybrałam jako formę opodatkowania zasady ogólne, czyli skalę podatkową. Zatrudniam dwóch pracowników na zlecenie. Dodatkowo pracuję na podstawie umowy o pracę w wymiarze półetatu w biurze. Od roku jestem osobą samotnie wychowującą małoletnie dziecko, które nie ma żadnych dochodów. Czy mogę skorzystać z preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów? Czy ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci przysługuje z pracy oraz z działalności, czy tylko z jednego źródła dochodu? Czy mogę odliczać ulgę w trakcie roku, czy wyłącznie w rocznym zeznaniu podatkowym?– pyta czytelniczka.
Początkowo Polski Ład zlikwidował ulgę dotyczącą preferencyjnego opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci na podstawie poprzednio obowiązującego art. 27ea ustawy o PIT. Spotkało się to jednak z powszechną krytyką, wobec czego kolejną nowelizacją ustawyo PIT przywrócono możliwość skorzystania z ulgi dla samotnych rodziców, ale w zmienionej formie. Nowe przepisymają zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2022 r. Skarbówka zaczyna obecnie kontrole rozliczeń PIT za ubiegły rok, także preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez samotnych rodziców i opiekunów.
Kto może skorzystać ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta