Nauka nie kończy się z odebraniem dyplomu
|Eksperci zgodnie twierdzą, że wybierając kierunek studiów, należy się kierować przede wszystkim własnymi zainteresowaniami, bo pasja motywuje do pogłębiania wiedzy i stawania się ekspertem.
Wybór odpowiedniego kierunku studiów to ważna decyzja, która może wpłynąć na przyszłą karierę i życie zawodowe, dlatego warto kierować się swoimi zainteresowaniami i predyspozycjami, bo studiowanie tego, co się lubi, sprawi, że nauka będzie bardziej satysfakcjonująca i motywująca. Przykładowo: nie warto iść na medycynę czy prawo, jeżeli nie lubimy się uczyć na pamięć, a jeśli nie przepadamy za przedmiotami ścisłymi, lepiej nie wybierać matematyki czy fizyki.
– Trzeba pamiętać, że dziś nauka trwa niemal całe życie i żaden kierunek studiów sam w sobie nie zagwarantuje dobrej pracy. Liczą się też kompetencje, doświadczenie. Nikt prawdopodobnie nie będzie miał jednej pracy do końca życia. Warto więc regularnie przyglądać się swoim preferencjom czy indywidualnym potrzebom i połączyć je z trendami na rynku pracy – mówi Justyna Wróbel, doradczyni zawodowa z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku.
Ścisłe czy humanistyczne?
Wybór między kierunkiem ścisłym a humanistycznym zależy od indywidualnych zainteresowań, zdolności i celów danej osoby. – Kierunki ścisłe wiążą się zwykle z większą stabilnością i wyższymi zarobkami. Jednak sama łatwość uzyskania zatrudnienia jest realna jedynie w konkretnej branży (np. stoczniowej). Jeżeli kierunek okaże się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta