Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatki i opłaty lokalne do zmiany

31 lipca 2023 | Życie Regionów | Maria Krzos
Wpływy z podatku od nieruchomości stanowiły w 2022 r. 16 proc. dochodów własnych samorządów
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Wpływy z podatku od nieruchomości stanowiły w 2022 r. 16 proc. dochodów własnych samorządów

Mocniejsze powiązanie wysokości podatku ze sposobem użytkowania nieruchomości i jej wartością oraz likwidacja niektórych zwolnień – takich zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych chce duża część samorządów.

Postulat przeprowadzenia gruntownej reformy systemu podatków i opłat lokalnych nie jest nowy. Fakt, że powraca właśnie teraz, to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który 4 lipca br. stwierdził, że jeden z artykułów tej ustawy jest niezgodny z konstytucją. Chodzi o zapis definiujący budowlę, który w swej treści odsyła do przepisów prawa budowlanego. Przepis ten został uchylony, przestanie obowiązywać po 18 miesiącach od momentu publikacji wyroku.

– Jako samorządy od dłuższego czasu wskazywaliśmy, że sposób definiowania budowli w ustawie o podatkach jest co najmniej problematyczny – przypomina Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich (ZMP). – Taka, a nie inna konstrukcja tego przepisu niosła za sobą bardzo konkretne skutki dla budżetów miast i gmin. Na przestrzeni ostatnich lat kilkakrotnie byliśmy zaskakiwani zmianami różnych ustaw, niosącymi za sobą automatyczne zwolnienia z podatku od nieruchomości dla niektórych rodzajów budowli – tłumaczy. – Tak było np. w przypadku kabli telekomunikacyjnych (kable telekomunikacyjne dowieszone do linii kablowej nadziemnej nie podlegają opodatkowaniu od lutego 2021 r. – red.), infrastruktury kolejowej czy wiatraków.

Nowy przepis czy nowa ustawa?

Wyrok TK oznacza, że w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych musi powstać nowy przepis definiujący budowlę. Wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12635

Wydanie: 12635

Spis treści

Zamów abonament