Poczytaj w plenerze
Zaczął się Festiwal Stolica Języka Polskiego, którego bohaterem jest Mrożek. Zapraszają festiwale Patrząc na Wschód i Literacki Sopot.
W niedzielę 30 lipca rozpoczął się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie i Zamościu. Na 31 lipca zaplanowano premierę monodramu w wykonaniu Łukasza Lewandowskiego „Historia Jakuba”, jednego z najważniejszych dramatów Tadeusza Słobodzianka, inspirowanego prawdziwą historią księdza i filozofa Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela – w reżyserii Aldony Figury ze scenografią i kostiumami autorstwa Joanny Zemanek. Spektakl będzie grany w zgodzie z tematem w dawnej synagodze, czyli obecnym Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie.
Z widokiem na Wieprz
Na festiwal złożą się inne spektakle, koncerty, spotkania z autorami, rozmowy o języku i literaturze oraz o życiu i twórczości Sławomira Mrożka, który jest głównym bohaterem wydarzeń. Dziesiąta rocznica śmierci pisarza przypada 15 sierpnia.
Za program związany z Mrożkiem odpowiada Janusz Majcherek, kierownik literacki Teatru Polskiego w Warszawie. Położy nacisk na nowe publikacje o autorze „Tanga”. Odbędą się rozmowy poświęcone życiu i twórczości Mrożka, m.in. z Jackiem Fedorowiczem, aktorem i reżyserem Jarosławem Gajewskim, autorką biografii pisarza Anną Nasiłowską, wdową po pisarzu Susaną Osorio-Mrożek oraz reżyserem Maciejem Englertem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta