Rozliczenie podatku od WNT stało się prostsze
Aby odliczyć podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie trzeba już otrzymać faktury dokumentującej tę transakcję.Nowe reguły rozliczania VAT stosuje się także do niektórych sytuacji, w których podatnik rozpoczął procedurę odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT, ale z powodu braku faktury na dzień wejścia w życie nowelizacji procedura ta nie została zakończona.Dodatkowe warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego od WNT nietransakcyjnego nie zmieniły się po 1 lipca br.
Do końca czerwca br. podatnik, który chciał odliczyć podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) za okres powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT, a w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, nie otrzymał faktury dokumentującej tę transakcję, miał obowiązek odpowiednio pomniejszyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin. Od 1 lipca ustawodawca na mocy postanowień Slim VAT 3 zrezygnował z warunku otrzymania faktury dokumentującej WNT przy odliczaniu podatku naliczonego z tytułu tej transakcji.
Transakcyjne i nietransakcyjne
Ustawa o VAT rozróżnia wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów:
∑ transakcyjne, o który mowa w art. 9 ustawy o VAT, oraz
∑ nietransakcyjne, o którym mowa w art. 11 ustawy o VAT.
Odpowiednio ustawodawca rozróżnia podatek naliczony z tytułu tych dwóch rodzajów WNT. Kwotę podatku naliczonego stanowi bowiem kwota podatku należnego z tytułu:
∑ wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy o VAT (zob. art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy o VAT),
∑ wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11 ustawy o VAT (zob. art. 86 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta