Fiskus wyjaśnia na czym polega „związek z oprogramowaniem”
Najnowsze interpretacje dyrektora KIS wskazują, że wszelkie usługi IT wykonywane przez specjalistów z branży informatycznej powinny być opodatkowane 12-proc. stawką ryczałtu.
W związku z niegasnącym zainteresowaniem specjalistów z branży informatycznej (IT) opodatkowaniem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych liczba wydawanych w tym zakresie interpretacji indywidualnych systematycznie rośnie. Można zauważyć trend, zgodnie z którym proporcjonalnie do rosnącej liczby zapytań podatników rośnie również dociekliwość organów podatkowych.
Mimo, iż od zmian, które zaczęły obowiązywać w styczniu 2022 r., treść przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej jako: ustawa o ryczałcie) nie zmieniła się, możemy obserwować zmienność stanowiska organów podatkowych.
Obecnie największą trudność dla podatników stanowi jednoznaczne określenie, czy świadczone przez nich usługi są związane z oprogramowaniem czy nie. Zdefiniowanie związku z oprogramowaniem jest o tyle trudne, że nie znajdziemy wytycznych w tym zakresie ani w ustawie o ryczałcie, ani w innych ustawach podatkowych. A to właśnie to kryterium jest czynnikiem decydującym o wyborze właściwej stawki ryczałtu. W zdecydowanej większości przypadków, jeśli świadczone usługi nie są związane z oprogramowaniem, to specjalista IT ma możliwość zastosowania korzystnej 8,5-proc. stawki ryczałtu.
W interpretacjach indywidualnych wydawanych w 2022 r. oraz na początku 2023 r. organy podatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta