Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dłuższa praca to trend

14 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Fandrejewska
źródło: Rzeczpospolita

Czeka nas wydłużenie aktywności zawodowej bez względu na to, czy politycy zdecydują o zmianie prawnej opóźniającej wiek emerytalny, czy też nie.

Wiek, w którym można przejść na emeryturę, budzi kontrowersje tak w Polsce, jak i w innych krajach. Pomimo to większość krajów europejskich już się zdecydowała lub zapowiada jego wydłużenie. W Polsce zaś temat wieku emerytalnego jest wykorzystywany do celów politycznych. PiS chce zapytać w referendum: „czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn?”. Ale nie tylko on, również politycy innych partii zapewniają, że nie zamierzają zmieniać ustawowego powszechnego wieku emerytalnego.

Przyznają jednak, że potrzebne jest efektywne jego wydłużenie. Polska zobowiązała się w 68. kamieniu milowym Krajowego Planu Odbudowy do przygotowania raportu na temat działań, które mają podnieść efektywny wiek emerytalny. Politycy rozumieją to jednakowo: należy stworzyć zachęty, by jak najwięcej osób w wieku emerytalnym nie pobrało emerytury w możliwie najszybszym momencie, lecz pracowało dalej.

Potrzebna jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12647

Wydanie: 12647

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament