Nowe przepisy mają pozwolić na regionalizację energetyki
Tworzenie lokalnych klastrów energetycznych ma być prostsze. Same klastry mają wątpliwości dotyczące udziału samorządów.
W tym tygodniu nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii ma zakończyć scieżkę parlamentarną i trafić do podpisu prezydenta RP.
Jednym z najważniejszych zawartych w niej rozwiązań ma być wprowadzenie udogodnień dla klastrów energii. To forma porozumień działających lokalnie podmiotów, które organizują się, aby wytwarzać, dystrybuować i magazynować energię na własne potrzeby. Dzięki nowym rozwiązaniom liczba klastrów energii w Polsce ma się zwiększyć w ciągu siedmiu lat z niespełna 70 dziś do ok. 300.
– Nie oznacza to, że klastrów jest jedynie 66. Liczba ta z pewnością jest znacząco większa. Dobrze działających klastrów jest jednak niewiele. Przyczyną jest fakt, że do tej pory klastry nie miały dedykowanych przepisów, które stanowiłyby podstawę do ich biznesowego funkcjonowania – wyjaśnia Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.
Zdaniem rządu nowe przepisy tworzą jasne zasady współpracy w ramach klastrów, obejmując usprawnienia administracyjno-prawne i dedykowany system wsparcia. Sama branża jest optymistycznie nastawiona do nowych przepisów, choć ma uwagi: nasi rozmówcy wskazują, że nowe przepisy sankcjonują de facto aktualny obraz energetyki rozproszonej w Polsce.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta