Gdy księgi zostały zamknięte, z preferencji nici
Podatnik, który powstał z połączenia metodą nabycia udziałów, nie może wykorzystać przychodów swojego poprzednika, żeby skorzystać z ulgi prowzrostowej.
Rozwój firm odbywa się różnymi metodami. Do wyboru jest m.in. połączenie z innym biznesem, którego efektem jest jego przejęcie. Metodę warto jednak przemyśleć także pod kątem podatkowym, bo może się okazać, że nie każdy sposób pozwoli na skorzystanie z przewidzianych przez ustawodawcę bonusów. Zwłaszcza jeśli chce się korzystać ze stosunkowo nowych zachęt wprowadzonych tzw. Polskim Ładem, jak ulga prowzrostowa, zwana też prosprzedażową. A potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 29 czerwca 2023 r. (I SA/Go 94/23; nieprawomocny).
Karkołomne rozliczenia
Sprawa dotyczyła spółki ledwie co powstałej z połączenia. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że w sierpniu 2022 r. doszło do połączenia dwóch spółek z o.o. Odbyło się ono w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych, tj. przez przeniesienie całego majątku obejmującego wszystkie prawa i obowiązki (aktywa i pasywa) spółki przejmowanej na przejmującą. Z uwagi na wybraną metodę połączenia, czyli nabycie udziałów, u poprzedniczki doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych. Spółka kończąca swój żywot była też zobowiązana do złożenia odrębnego CIT-8 za okres przypadający od początku roku podatkowego do dnia połączenia.
Tak powstała firma wskazała, że zajmuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta