Czy wzajemne poręczenia powodują powstanie przychodu podatkowego
W wydawanych ostatnio interpretacjach dyrektor KIS zmienił zdanie i zaczął uznawać, że udzielanie sobie nawzajem poręczeń przez podatników, np. uczestników cash-poolingu, nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
Artykuł 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT posługuje się pojęciem „nieodpłatne świadczenia”. Pojęcie to nie jest w żaden sposób zdefiniowane w samej ustawie. Próbując dokonać jego interpretacji, w pierwszym „odruchu” interpretatorzy początkowo odwoływali się do rozumienia tego pojęcia na gruncie prawa cywilnego.
Problem z ekwiwalentnością
Pojęcie świadczenia w przepisach kodeksu cywilnego pojawia się przy definiowaniu przez kodeks pojęcia „zobowiązania”. Zgodnie z art. 353 § 1 oraz § 2 k.c. „[z]obowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu”. W tym znaczeniu pojęcie nieodpłatności jest dosyć wąskie. Istnieje ono o tyle, o ile w ramach stosunku zobowiązaniowego (np. umowy) jedna ze stron spełnia określone świadczenie, a w zamian nie otrzymuje świadczenia wzajemnego, czyli np. zapłaty.
Dlatego właśnie, tj. z uwagi na pojawiające się interpretacje świadczeń nieodpłatnych, nawiązujące do rozumienia tego pojęcia ściśle cywilistycznie, 18 listopada 2002 r. zapadła uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego wydana w składzie siedmiu sędziów (FPS 9/02). W orzeczeniu tym, które zapoczątkowało późniejszą względnie stabilną linię orzeczniczą, NSA podkreślił, że zakres pojęcia nieodpłatnego świadczenia jest znacznie szerszy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta