Benefity z programu motywacyjnego także dla byłych pracowników
Można przyjąć, że osoby, które były związane stosunkiem pracy w chwili przystąpienia do programu motywacyjnego, przez jakiś czas budowały pozycję podmiotu gospodarczego. Nie powinny więc być pozbawione korzyści z tego programu.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 czerwca 2023 r. (III SA/Wa 186/23).
W ramach wdrożonego przez spółkę programu motywacyjnego pracownicy i współpracownicy otrzymują warranty subskrypcyjne uprawniające do objęcia akcji po upływie czasu wskazanego w regulaminie. Regulamin przewiduje, że uczestnik może utracić prawo do uczestnictwa w programie, jeśli w trakcie jego trwania zakończy współpracę ze spółką, jednak w określonych przypadkach możliwe jest zachowanie prawa do uczestnictwa po ustaniu stosunku pracy lub współpracy. Byli pracownicy mogą dalej uczestniczyć w programie, jeśli przystąpili do niego przed zakończeniem wykonywania stosunku pracy, a rozwiązanie go nastąpiło w wyniku zdarzenia definiowanego jako tzw. good leaver.
Zdaniem spółki nie ciążą na niej obowiązki płatnika lub obowiązki informacyjne w związku z otrzymaniem przez pracowników warrantów subskrypcyjnych, nabyciem akcji w wyniku ich realizacji oraz zbyciem tych akcji. Nie ciążą na niej ww. obowiązki również w przypadku uczestników, którzy uzyskiwali od niej przychody w czasie przystąpienia do programu, ale nie uzyskują ich już w momencie nabycia akcji.
Dyrektor KIS wskazał, że przychód pracowników powstanie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta