Na czym polega odfrankowienie kredytu?
ROSZCZENIA | Alternatywa dla unieważnienia umowy Norbert Warakomski adwokat w MSN Legal Mazepus Szychowski Niedziałek
Odfrankowienie kredytu jest jednym z dwóch zasadniczych korzystnych dla kredytobiorców rozstrzygnięć, które zapadają w sprawach dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych do waluty obcej CHF. Drugim takim rozstrzygnięciem jest nieważność całości zawartej umowy. Po sankcje nieważności umowy kredytowej sądy sięgają znacznie częściej niż po odfrankowienie kredytu. Z dostępnych danych wynika, że ok. 98 proc. wszystkich wygranych spraw frankowych kończy się ustaleniem (względnie stwierdzeniem) nieważności umowy kredytu przez sąd (vide: https://nawigator.bankowebezprawie.pl/statystyki). Nie dziwi więc to, że w procesach dotyczących tzw. kredytów frankowych najczęściej roszczenie o odfrankowienie nie jest roszczeniem głównym, a roszczeniem ewentualnym, tj. rozpatrywanym na wypadek nieuwzględnienia przez sąd roszczenia zasadniczego.
Zmiana warunków zawartej umowy
Odfrankowienie kredytu opiera się na kilku łącznie spełnionych założeniach. Pierwszym założeniem jest utrzymanie w mocy zawartej pomiędzy kredytobiorcą a bankiem umowy kredytu. Drugim założeniem jest pozbawienie umowy kredytu mechanizmu indeksacji/denominacji kredytu walutą obcą CHF, trzecim założeniem jest zastosowanie dotychczasowego oprocentowania towarzyszącego pierwotnej umowie kredytu. Na skutek powyższych zabiegów umowa kredytu indeksowanego/denominowanego do CHF przekształca się w zwykły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta