Wysokość składek za czas urlopu wychowawczego trzeba weryfikować
Od 1 lipca 2023 r. zmieniła się najniższa podstawa składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób korzystających z urlopu wychowawczego. Konieczność aktualizacji może też spowodować zmiana w oświadczeniu pracownika.
Pracownik – matka, ojciec albo opiekun dziecka – zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy sześć lat. W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności wymagającego osobistej opieki pracownika, urlop wychowawczy może być udzielony do 18. roku życia.
Wymiar urlopu to maksymalnie 36 miesięcy. Z tego jeden miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica, np. mama może przebywać na urlopie 35 miesięcy, a tata miesiąc lub odwrotnie. Prawa do miesiąca urlopu nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Jeśli zatem z uprawnienia korzysta tylko jeden rodzic lub opiekun, urlop może co do zasady trwać nie dłużej niż 35 miesięcy. Rodzic może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu wychowawczego tylko wtedy, gdy:
∑ drugi rodzic dziecka nie żyje,
∑ drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
∑ drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.
Tytuł ubezpieczeń
Od 1 lipca 2023 r. nie zmieniły się ogólne zasady ustalania obowiązku podlegania ubezpieczeniom i podstawy wymiaru składek za osoby korzystające z urlopu wychowawczego. Od lipca obowiązują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta