Za czas dyżuru pracownika zdalnego nie przysługuje rekompensata
Jeśli podczas dyżuru pełnionego we własnym mieszkaniu przez osobę pracującą zdalnie nie zajdzie potrzeba wykonywania pracy, zatrudniony nie nabywa prawa do czasu wolnego ani wynagrodzenia.
∑ W ostatnim okresie zobowiązałem pracowników do dyżurowania podczas wykonywania pracy zdalnej. Pomimo obowiązku dyżurowania, pracownicy nie wykonywali pracy. Zwrócili się jednak z wnioskami o odbiór czasu wolnego, twierdząc, że w przypadku pracy zdalnej świadczonej z domu to dom jest zakładem pracy, bo w nim zorganizowane jest stanowisko pracy i odbywa się praca. Czy muszę zrekompensować czas dyżuru czasem wolnym od pracy? Czy jest to płatny czas wolny od pracy? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 6718 kodeksu pracy pracą zdalną jest praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Ustalone miejsce
Pracownik wykonujący pracę zdalnie, która została uzgodniona w trakcie zatrudnienia, wykonuje pracę w miejscu określonym w umowie o pracę osobiście oraz w miejscu uzgodnionym z pracodawcą z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (zdalnie). Przy czym nie ma przeszkód, aby miejsc wykonywanej pracy było kilka – zarówno pracy wykonywanej fizycznie, jak i zdalnie. Jak zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2001 r. (PKN 350/00) nie ma wymogu, aby strony uzgodniły jedno stałe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta