Wpływ rozwodu na roszczenia
zobowiązania | Rozliczenia byłych małżonków z bankiem Beata Rodak adwokat w MSN Legal Mazepus Szychowski Niedziałek
Truizmem jest twierdzenie, że kredyt wiąże ludzi bardziej niż małżeństwo. Czy rozwód rzeczywiście ma wpływ na zaciągnięte przez małżonków zobowiązania kredytowe? Czy po rozstaniu małżonkowie mogą przestać przejmować się zaciągniętymi zobowiązaniami? Jak wyglądają rozliczenia byłych małżonków z bankiem? Wytoczenie przez byłych małżonków sprawy sądowej przeciwko bankowi po orzeczonym rozwodzie zasadniczo nie jest kłopotliwe, oczywiście pod warunkiem, że eksmałżonkowie nie są ze sobą skonfliktowani. Sytuacja komplikuje się nieco, gdy relacje te nie należą do najlepszych. Współdziałanie byłych małżonków będących kredytobiorcami jest bowiem w tej kwestii absolutnie koniecznie.
Współwłasność łączna i jej ustanie
W myśl art. 35 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.
Zasadniczo wspólność majątkowa trwa przez okres małżeństwa, a ustaje z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego (chyba że małżonkowie w tym czasie postanowią zawrzeć małżeńską umowę majątkową – tzw. intercyzę). Współwłasność łączna z chwilą prawomocnego rozwodu staje się współwłasnością w częściach ułamkowych. Wierzytelność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta