Nie tylko orzeczenie wydane przez lekarza współpracującej placówki jest wiążące
Pracodawca nie może odmówić przyjęcia orzeczenia z badań profilaktycznych wystawionego pracownikowi przez lekarza z placówki medycznej, z którą firma nie ma podpisanej umowy.
Przed podjęciem nowej pracy, przy zmianie stanowiska lub po powrocie po długiej chorobie pracownik musi uzyskać potwierdzenie zdolności do pracy na podstawie badań lekarskich. Dokument ten wystawia lekarz medycyny pracy w formie orzeczenia. Pracownik zobowiązany jest także wykonać badania okresowe, które mają potwierdzić brak przeciwwskazań do kontynuowania pracy na zajmowanym dotąd stanowisku.
Zgodnie z przepisami prawa przyjmuje się, że pracownik wykonuje badania w placówce, z którą pracodawca ma podpisaną umowę. Czy możliwe jest jednak przyjęcie przez pracodawcę orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy wystawionego przez inną jednostkę medyczną (innego lekarza medycyny pracy – profilaktyka)? Zalecenia w tej kwestii są rozbieżne, jednak pracodawca ma taką możliwość.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest kierowanie pracowników na badania wstępne, okresowe i kontrolne. Art. 229 § 4 kodeksu pracy zakazuje pracodawcy dopuszczenia do pracy pracownika, który nie posiada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta