Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak możemy sprostać wyzwaniom stojącym przed transformacją ekologiczną

24 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Luiz Hanania
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Kwestie związane z neutralnością klimatyczną są jednymi z głównych wątków pojawiających się w dyskusjach na arenie międzynarodowej. Teraz trzeba zaakceptować ich koszty – pisze wiceprezes, dyrektor finansowy oraz zastępca dyrektora generalnego Grupy Veolia w Polsce.

Coraz więcej państw dostrzega sens w działaniach na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych netto, co bezpośrednio przyczyni się do obniżenia tempa wzrostu temperatury na Ziemi. To ścieżka, którą przejść musi większość przedsiębiorstw działających między innymi w sektorze energetycznym i ciepłowniczym.

Cel neutralności klimatycznej w biznesie odmieniany jest dziś przez wszystkie przypadki. Wynika to z dwóch bezpośrednio związanych ze sobą kwestii. Pierwszą z nich jest kwestia dbałości o przyszłe pokolenia. O to, by nasze dzieci i wnuki mogły bezpiecznie żyć w świecie, który oferuje takie same lub lepsze warunki środowiskowe i ekonomiczne niż obecnie. Drugą z nich jest kwestia kosztów, które my, jako biznes musimy ponieść, by zrealizować założenia związane z procesem zrównoważonego rozwoju i w konsekwencji osiągnąć cel, którym jest neutralność klimatyczna.

Drogowskaz dla biznesu

Kierunkowskazem dla rozwoju biznesu energetycznego, który ma fundamentalne znaczenie dla powodzenia procesu transformacji w kierunku neutralności klimatycznej, jest pakiet „Fit for 55”. Pierwsze założenia pakietu pojawiły się już w 2020 roku. Dziś kończą się prace legislacyjne nad jego poszczególnymi elementami. Określone zostały tam cele związane między innymi z funkcjonowaniem systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (dyrektywa ETS), minimalnym poziomem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12655

Wydanie: 12655

Spis treści

Zamów abonament