Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Atomowa dyplomacja

26 sierpnia 2023 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
Białoruski Ostrowiec to jedna z wielu inwestycji Rosatomu. Kosztującą ponad 10 mld dol. elektrownię sfinansowano z kredytu, jaki Moskwa przyznała władzom w Mińsku na 25 lat
autor zdjęcia: PAP/Wojciech Pacewicz
źródło: Rzeczpospolita
Białoruski Ostrowiec to jedna z wielu inwestycji Rosatomu. Kosztującą ponad 10 mld dol. elektrownię sfinansowano z kredytu, jaki Moskwa przyznała władzom w Mińsku na 25 lat

Gdy rosyjskie giganty gazowe i naftowe tracą przez sankcje swoją globalną pozycję, to Rosatom wciąż ją umacnia. Postępująca dekarbonizacja świata pozwala Kremlowi wykorzystywać energię jądrową jako narzędzie politycznego wpływu.

Brawa, kłęby dymu, a następnie wciągnięcie na maszt flagi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) – w taki sposób pod koniec kwietnia uczczono premierową dostawę rosyjskiego paliwa do pierwszej tureckiej elektrowni atomowej powstającej w mieście Akkuyu. Ma to być ostatni krok przed zbliżającym się uruchomieniem siłowni jądrowej. W uroczystości zorganizowanej z tej okazji na ogromnym placu budowy udział wzięli szef MAEA Argentyńczyk Rafael Grossi, dyrektor budującego i zarządzającego elektrownią Rosatomu Aleksiej Lichaczow oraz ówczesny turecki minister energetyki Fatih Dönmez. W świetle kamer i fleszy z uśmiechem na ustach wszyscy trzej złapali się za ręce, co miało symbolizować owocną współpracę.

W tym momencie za plecami mężczyzn na ogromnych telebimach pojawili się klaszczący Władimir Putin oraz Recep Tayyip Erdogan. „Jesteśmy tu razem, by dzielić radość z tego, że Turcja dołączyła do grona państw posiadających energię jądrową” – podkreślił z dumą turecki prezydent. „Ten projekt przyniesie naszym krajom obopólne korzyści ekonomiczne. Wzmocni także nasze wielopoziomowe relacje” – przekonywał z kolei Putin. Akkuyu to obecnie jeden z najważniejszych projektów Rosatomu poza granicami Rosji. Niejedyny, bo kontrolowany przez Kreml koncern ma swoje interesy na całym globie, nawet w USA.

Uniwersalny sklep

Od początku inwazji na Ukrainę Zachód nałożył na Rosję kilka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12657

Wydanie: 12657

Zamów abonament