Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyjaciel młodzieży, towarzysz Moczara

26 sierpnia 2023 | Plus Minus | Jacek Cieślak
Zbigniew Nienacki na spotkaniu autorskim
autor zdjęcia: materiały prasowe
źródło: Rzeczpospolita
Zbigniew Nienacki na spotkaniu autorskim
Pan Samochodzik z serialu TVP, czyli Stanisław Mikulski
autor zdjęcia: INPLUS/EAST NEWS
źródło: Rzeczpospolita
Pan Samochodzik z serialu TVP, czyli Stanisław Mikulski

„Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika” to biografia autora popularnego cyklu, pokazująca go jako agenta SB, ormowca, „utrwalacza władzy” i kłamcę.

Jarosław Molenda, wcześniej autor biografii „Alfred Szklarski – sprzedawca marzeń”, nie kryje, że do napisania biografii Nienackiego zainspirowała go zeszłoroczna informacja o nowej ekranizacji „Pana Samochodzika i templariuszy” zaplanowanej przez Netfliksa, a także zakup od wnuka pisarza praw do ekranizacji wszystkich książek serii przez Orphan Studio.

Molenda nie zrezygnował nawet, gdy dowiedział się o dwóch wcześniejszych biografiach, bo nie zyskały dobrych recenzji, pomijały też karty życiorysu pisarza uważane za ciemne, wstydliwe, naznaczone PRL. Nie zniechęciło Molendy do pisania o Nienackim także to, że miał negatywny, podobnie jak wrocławski pisarz Marek Krajewski, stosunek do postaci Pana Samochodzika, przypominającego wszystkowiedzącego prymusa. Skądinąd członka ORMO, czyli nielubianej paramilitarnej organizacji współpracującej z Milicją Obywatelską, co wyśmiali w „Misiu” Bareja i Tym w postaci Wujka Dobra Rada, granego przez Stanisława Mikulskiego. Co nie jest przypadkiem, bo to przecież pierwszy serialowy Pan Samochodzik.

Zarówno Jarosław Molenda, jak i wydawnictwo Prószyński i S-ka mieli pewnie nadzieję, że zainteresowanie biografią Nienackiego wzmocni wspomniana już premiera Netfliksa. O sukcesie trudno mówić. O nieudanej fabule żartuje się pytaniami w stylu: „W której minucie przyszedł czas na rezygnację z oglądania?” i próżno szukać na stronie platformy VOD...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12657

Wydanie: 12657

Zamów abonament