Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wpłata do PPK zmniejszy firmowy przychód

21 września 2023 | Kadry i Płace | Małgorzata Jankowska

To, w którym miesiącu pracodawca wliczy wpłaty do pracowniczego planu kapitałowego do kosztów uzyskania przychodów, zależy od tego, czy dokonał ich w ustawowym terminie.

Wydatki poniesione na zapewnienie prawidłowej realizacji obowiązków wynikających z ustawy o PPK stanowią dla podmiotu zatrudniającego koszty uzyskania przychodów. Tak wynika z art. 22 ust. 1ba ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) oraz art. 15 ust. 1da ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT).

Ustawy podatkowe nie określają katalogu tych wydatków, poza wskazaniem wpłat dokonywanych do PPK w części finansowanej przez podmiot zatrudniający. Wydaje się jednak, że wydatkami mogącymi stanowić koszty uzyskania przychodów z powyższego tytułu mogą być także koszty i opłaty związane z prawidłową realizacją obowiązków wynikających z ustawy, takie jak np. koszty przelewów bankowych dotyczących wpłat do PPK.

Przy czym, jeśli chodzi o wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający – a więc np. pracodawcę czy zleceniodawcę – stanowią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12679

Wydanie: 12679

Spis treści
Zamów abonament